Skip to Content
Home

B.A.B.A Opening Round Playoff Results and Upcoming Games

Antigo, WI, United States / AntigoRadio.com
B.A.B.A Opening Round Playoff Results and Upcoming Games
SOUTH CENTRAL DIVISION
————————————–
WEYMONT 0 @ WAUPACA  5
SCANDINAVIA 8 @ PLOVER 4
Scandinavia will travel to Waupaca on Sunday at 1:30 pm
 
WAUPACA 5 – WEYMONT 0

WP: Cam Seidl 7IP, 10K

LP: Wtzel

Waupaca:

John Popham 2 x 3 2RBI

Walker Smith 2 x 3

Wes Austin 2 x 3

Kyle Douglas 2 x 3

WeyMont:

Travis Precourt 1 x 3
   
SCANDINAVIA 8 – PLOVER 4
WP: Ryan Glodowski
LP: Zach Hintz
Scandy:
Jesse Dickert 2 x 5 w/2-R-HR
Tony Tuschen 2 x 4 w/2-2B
RJ Rosenthal 2 x 5 w/2B 2RBI
Plover:
John Jazz 3 x 4 w/2B
DJ Drohner 2 x 5 w/2B
Ryan Makuski 2 x 5
 
EAST DIVISION
—————————————
MARION (4) 1 @ GRESHAM (1) 6
NEOPIT (3) 0 @ CLINTONVILLE (2)13
Clintonville will travel to Gresham next Sunday
CLINTONVILLE 13 – NEOPIT 0
WP: Jon Dunlavy
LP: Alex Peters
 
GRESHAM 6 – MARION 1
WP: Josh Foreman
LP: Jared Sonnenberg
Gresham:
Tom Neitzer 3 x 4
Chase Quinney 2 x 3
Pete Carroll 2 x 4
Marion:
Maverick Gehrman 3 x 4
Ryan Mortenson 2 x 4
Dave Jueds 2 x 5 w/2B
 
WEST DIVISION
—————————————
BOWLER 0 @ LITTLE FALLS 11
TIGERTON 4 @ CAROLINE 10
Caroline will travel to Little Falls next Sunday
 
WEST DIVISION Games:
LITTLE FALLS 11 – BOWLER 0
WP: Chris Dunn 5IP,10K,1 BB 3 hits
LP:  Phil Duffek
Little Falls: 10 hits 12 walks
Hunter Gruenwald 2×4 w2B and HR
Kyle Fischer 2×4
Jermey Baur 2×4 2b
Conner Kurki 2×4 
Bowler: 3 hits 2 walks
Phil Duffek 2×4
 
CAROLINE 10 – TIGERTON 4
WP: Bryson Bernarde 7IP, 9H,9K, 2R
LP: Paul Sellner 3 IP, 7R, 6K
Caroline:
Cory Desrochers 2 Hits w/2B
Aaron Hoffman 2 hits w/2B
Austin Hoffman 2 Hits
Mark Maas w/2B
Tigerton:
Hayden Harris 3 Hits w/2B
Paul Sellner HR
Pat Provoast HR
Jon Berg 2 Hits
 
 
NORTH DIVISION
—————————————
ELDERON 5 @ ELAND 2
BIRNAMWOOD 6 @ POLAR 3
Elderon will travel to Birnamwood next Sunday
 
BIRNAMWOOD 6 – POLAR 3
WP: Zach Bembenek
LP: Kyle Wagoner
Birnamwood-10 hits:
Jason Reick 2×3
Gus Turner-Zick 2×4
Zach Bembenek 2×4
Corey Krull 2×5 w/2B
Polar-8 hits:
Phil Seis 2×3 w/2B
Jed Weix 2×4
 
 
ELDERON 5 – ELAND 2
WP Casey Kerstner 
LP Jarod Richter 
Elderon: 6 hits
Marvin Meronk 2×5
Mike Lehman 2×4
Eland: 7 hits
Ryan Richter 2×4
—————————————
Upcoming Games:

PLAYOFF WEEKEND: 
SUNDAY, AUG. 19, 1:30PM:

DIVISION FINALS

South Central

SCANDINAVIA (3) at WAUPACA (1)

East

CLINTONVILLE (2) at GRESHAM (1)

West

CAROLINE (2) at LITTLE FALLS (1)

North

ELDERON (4) at BIRNAMWOOD (3)

 

SUNDAY, AUG. 26, 1:30PM:

B.A.B.A. SEMI-FINALS 

North Winner at West Winner

South-Central Winner at East Winner

Comments are closed.